Od klasy wielo- do międzykulturowej

Czym się różni klasa wielokulturowa od międzykulturowej? Jakie strategie mogą przyjmować osoby z doświadczeniem uchodźczym w nowych klasach, a jakie strategie mogą mieć gospodarze? Jak dobrać odpowiednie metody sprzyjające procesowi integracji, uwzględniające różnorodność w klasie? Co praca w klasach wielokulturowych ma wspólnego z układaniem puzzli?

Wielokulturowość to nowa codzienność większości polskich szkół. Do klas dołączyły i dołączają uczennice i uczniowie z innych krajów, dzieci i młodzież reprezentująca różne systemy wartości, przekonania i wzorce zachowań. Ta sytuacja ciągle jest wyzwaniem zarówno dla kadry nauczycielskiej, jak i dla uczniów i uczennic – tych z doświadczeniem migracji i uchodźstwa, którzy dołączyli do klas, ale także polskich dzieci i młodzieży. Proces integracji napotyka na specyficzne sytuacje pojawiające się na styku kultur.

Na szkoleniu chcielibyśmy pokazać Ci, że taka praca, choć jest wyzwaniem, bywa trudna i frustrująca, jest też jak układanie zupełnie nowego obrazka z różnych zestawów puzzli, kiedy stworzenie zupełnie nowej kompozycji, może przynieść radość i satysfakcję.

Podczas warsztatów zdobędziesz podstawową wiedzę w zakresie wielokulturowości, a także wiedzę o sposobach pracy i narzędziach, które można wykorzystać w pracy w klasie wielokulturowej, by stawała się coraz bardziej międzykulturowa. 

Szkolenie od Klasy wielo- do międzykulturowej bazuje na doświadczeniach programu edukacyjnego Razem w Klasie, który objął blisko 2000 szkół w całej Polsce.

Podczas szkolenia rozmawiamy i ćwiczymy. A będzie o tym:

  • na co zwracać uwagę w procesie integracji uczniów i uczennic pochodzących z różnych kultur i z różnymi doświadczeniami związanymi z migracją i uchodźstwem?
  • jakie strategie mogą przyjmować osoby z doświadczeniem uchodźczym w nowych klasach? Z czego mogą wynikać ich postawy i zachowania?
  • jak przebiega adaptacja i co się dzieje na różnych jej etapach?
  • jak z nową sytuacją radzą sobie uczennice i uczniowie z Polski? Jak odnajdują się w tym nauczycielki i nauczyciele?
  • jak dobrać odpowiednie metody sprzyjające integracji?
  • czym różnią się od siebie kultury i jak może to wpływać na wzajemne budowanie relacji?

To szkolenie jest dla…

Na szkolenie zapraszamy radę pedagogiczną każdego typu i poziomu szkoły. Grupa powinna liczyć do 20 osób (liczba osób wynika ze specyfiki warsztatu – jest on bardzo praktyczny, nastawiony na osobiste doświadczenie i Twój rozwój). Jeśli grupa jest większa, możemy przeprowadzić dwa równoległe szkolenia. 

Istnieje również możliwość zebrania zainteresowanych osób z kilku szkół i podzielenia kosztów szkolenia między placówki.

Czas trwania

6 godzin dydaktycznych

Lokalizacja warsztatów

Warsztaty odbywają się w zamawiającej szkole lub innym wskazanym przez szkołę miejscu.

Termin warsztatów

Szkolenie zorganizujemy w dogodnym dla Was terminie, jednak prosimy o zgłoszenie się z minimum miesięcznym wyprzedzeniem oraz podanie odpowiadających terminów i preferowanej godziny rozpoczęcia.

Cena

Cena szkolenia wynosi 2500 zł netto. Szkoły uczestniczące w danym roku szkolnym w programach Fundacji Szkoła z Klasą otrzymują 10% zniżki.

Możliwe jest również zamówienie wersji rozszerzonej – szkolenie + 2 godziny konsultacji online, podczas których można będzie zasięgnąć dodatkowych informacji lub przedyskutować wątpliwości.

Cena wersji rozszerzonej – 3200 zł netto.

Jak zamówić warsztat

Prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego. W celu potwierdzenia zgłoszenia i ustalenia szczegółów skontaktujemy się z Tobą. Oczekuj mejla od szkolenia@szkolazklasa.org.pl